Spis treści:

Wstęp

  1. Ugoda frankowa – co to takiego?
  2. Ugoda frankowa – dlaczego nie zawsze to korzystne rozwiązanie?

Podsumowanie

Ugoda frankowa to temat, który w ostatnim czasie jest coraz częściej poruszany. Powodem tego są prognozy na 2022 rok zapowiadające intensywny wzrost zawierania tego rodzaju porozumień. Czym jest ugoda frankowa i czy jest korzystnym rozwiązaniem? Dlaczego nie zawsze się opłaca? Kwestie te zostaną szerzej omówione w niniejszym artykule. 

Ugoda frankowa – co to takiego? 

Ugoda frankowa jest formą porozumienia pomiędzy bankiem, a jego klientem, który zaciągnął kredyt we frankach. Banki proponują tego rodzaju ugody ze względu na przedłużające się postępowania w sprawie tych kredytów, oraz pojawiające się rozbieżności w zakresie wyroków Sądu Najwyższego w tym przedmiocie1. Sądy decydują się na unieważnianie umów frankowych, ze względu na występujące w nich klauzule abuzywne. Bankom zależy więc na tym, aby rozwiązać sprawę z klientem jak najszybciej, proponując właśnie ugodę frankową. Wytyczne i zalecenie co do tego, jak powinna wyglądać omawiana ugoda, zostały określone przez Komisję Nadzoru Finansowego pod koniec 2020 roku. Obecnie zalecenia te zostały wdrożone przez bank PKO BP, a także ING i Millenium. Banki BNP Paribas i mBank są w trakcie testowania wprowadzenia tych wytycznych.

Ugoda frankowa – dlaczego nie zawsze to korzystne rozwiązanie?

Podkreślić warto, że zasadniczym celem banków jest zabezpieczenie własnych interesów. Okazuje się, że może być to rozwiązanie jedynie opóźniające ostateczne wniesienie pozwu w sprawie kredytu we frankach2. Mimo że oficjalnie ugoda frankowa ma mieć charakter szybkiego i bezproblemowego załatwienia problemów frankowiczów, w praktyce niesie ona ze sobą sporo niekorzystnych dla nich zapisów3. Podkreśla się, że podpisanie takiego porozumienia nie wyłącza istnienia ryzyka dla kredytobiorców. Przede wszystkim wraz z momentem podpisania takiej ugody, oprocentowanie kredytu staje się wyższe, ponieważ zaczyna opierać się o WIBOR i rośnie stale. Co za tym idzie, może wzrastać również rata kredytu4. Co ma niekorzystny wpływ na sytuację kredytobiorcy to także fakt, że bank przestaje w takiej sytuacji brać pod uwagę spłacone do tej pory raty. Specjaliści zwracają uwagę również na fakt, że w sytuacji, kiedy kurs CHF był wysoki, podpisanie ugody nie oznacza dla kredytobiorcy praktycznie żadnych korzyści5. Wynika to również ze wspomnianego wcześniej przejścia z LIBOR-u na WIBOR. Najrozsądniejszą decyzją może okazać się wizyta w kancelarii specjalizującej się w sprawach frankowiczów.

Jak przedstawiono, podpisanie ugody frankowej z bankiem, przeważnie niesie więcej korzyści dla instytucji bankowej, niż dla kredytobiorcy. Z przedstawionych informacji może płynąć wniosek, że lepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie swojej sytuacji kredytowej z prawnikiem i wybór drogi sądowej, niż podpisanie porozumienia z bankiem.

Przypisy:

  1. https://www.podatki.biz/artykuly/czy-ugoda-z-bankiem-na-kredyt-frankowy-to-dobre-rozwiazanie_52_49592.htm[dostęp: 7.03.2022 r.].
  2. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ugoda-frankowa-z-bankiem-to-sie-nie-oplaca/n2dql8x, [dostęp: 7.03.2022 r.].
  3. Ibidem.
  4. https://www.podatki.biz/artykuly/czy-ugoda-z-bankiem-na-kredyt-frankowy-to-dobre-rozwiazanie_52_49592.htm[dostęp: 7.03.2022 r.].
  5. https://rpms.pl/czy-warto-zawrzec-ugode-z-bankiem-na-kredyt-frankowy/,[dostęp: 7.03.2022 r.].

Podobne artykuły:

https://www.krp-ks.pl/ugody-frankowe-praktyczne-spojrzenie/

https://www.krp-ks.pl/pozew-o-wibor-czy-po-frankowiczach-nastal-teraz-czas-zlotowkowiczow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here