Trzeba rozróżnić zwykłe rumieńce na twarzy, pojawiające się od czasu do czasu, od groźniejszego rumienia. W niektórych przypadkach jest on ledwo widoczny, natomiast niektórzy mają rumienie nawet na całą twarz. Aby się pozbyć rumienia na twarzy czasami wystarczy po prostu zmienić pewne elementy w naszej codziennej diecie, zmienić kosmetyki i sposób pielęgnacji twarzy. W skrajnych przypadkach możliwa jest także terapia za pomocą lasera.

Skąd się bierze rumień na twarzy?

Przyczyną powstawania rumienia może być rozszerzanie się naczyń skóry na twarzy. Może to być spowodowane nadmierną ekspozycją twarzy na ujemne temperatury, ale i także na słońce i mocny wiatr. Rumień może się pojawiać też jako reakcja alergiczna – zarówno pokarmowa, na kosmetyki jak i na pyłki bądź reakcja na stres. Czasami rumień również dziedziczymy genetycznie. Jedną z przyczyn powstawania rumienia na twarzy może być także nadużywanie alkoholu. Czasami rumień może towarzyszyć również przebarwieniom po pryszczach.

Rumień może świadczyć także o chorobach. Zobacz jakie choroby można wyczytać z twarzy. Zmiany skórne mogą świadczyć między innymi o atopowym bądź łojotokowym zapaleniu skóry czy o trądziku. Rumień również może być spowodowany podrażnieniami od noszenia maseczek.

fot. pixabay.com

Domowe sposoby na leczenie rumienia na twarzy.

Na rumień na twarzy możemy zadziałać doraźnie w domowe sposoby. Używajmy naturalnych maseczek odświeżających i regenerujących naszą skórę. Najczęściej jednak rumień jest spowodowany przyczyną, na którą musimy zadziałać od środka. Jeżeli powstaje od alergii pokarmowych – należy usunąć z diety szkodzące produkty. Jeśli jest to rumień powstający od kosmetyków – czym prędzej udajmy się do dermatologa i zmieńmy kosmetyki, najlepiej na jak najbardziej naturalne. Warto też postarać się nie eksponować twarzy na nadmierne zimno, mocne słońce i wiatr. Do sposobów niedomowych należy laseroterapia, krioterapia, jonofrez oraz ultradźwięki.

Jak pielęgnować skórę, na której pojawia się rumień?

Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji cery, wybieraj te do cery naczynkowej, najlepiej z jak najbardziej naturalnym składem. Możesz także w domu przygotowywać sobie tonik z ogórka, rumianku czy maseczki na twarz z tych właśnie składników. Absolutnie nie używaj do pielęgnacji twarzy kosmetyków z alkoholem. Skóry z rumieniem nie należy traktować także peelingami gruboziarnistymi – skóra z rumieniem nie lubi nadmiernego tarcia i złuszczania. Także podczas nakładania toników, czy suszenia twarzy ręcznikiem – nie trzyjmy jej zbyt mocno.

Co zmienić w diecie, aby nie pojawiał się rumień?

fot. pixabay.com

Przede wszystkim, jeśli podejrzewasz u siebie rumień związany z alergią na dane produkty – skonsultuj się ze specjalistą, który przeprowadzi testy. Jednakże bez względu na przyczynę powstawania rumienia na twarzy, powinniśmy zmienić w diecie kilka rzeczy. Potrawy zawierające pikantne przyprawy mają też wpływ na pojawianie się rumienia, więc warto się pozbyć ostrych przypraw takich jak chilli czy pieprz cayenne. Zrezygnuj lub ogranicz także alkohol, tytoń oraz mocną kawę (zobacz jak parzyć odpowiednio kawę) i napoje słodzone prostymi cukrami.

Do diety osoby z rumieniem powinny włączyć dużą ilość warzyw i owoców oraz dbać o prawidłowy poziom błonnika. Warzywa, owoce i błonnik pomogą oczyścić organizm z toksyn, a do tego w większości zawierają witaminę C, która uszczelnia nasze naczynia krwionośne. Warto także zadbać o odpowiedni poziom witaminy A oraz E, które mają wpływ nie tylko na rumień na twarzy, ale także na odpowiednią kondycję paznokci oraz włosów. Gdy mamy problem z uzyskaniem tych witamin z diety, bądź po prostu nie lubimy danych owoców i warzyw, możemy się wspomóc naturalnymi suplementami diety z tymi witaminami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here